Mitologia Pole Dance

Na pewno wszyscy jak jeden mąż zgodzą się, że pole dance coraz bardziej zyskuje na popularności. Piękna sprawa! Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania często słyszy się nieprawdziwe przekonania panujące wśród osób, które jeszcze na trening nie dotarły z powodu wielu obaw.

Należysz do tego grona? Tak? Więc to post właśnie dla Ciebie!

Zespół Sunrise Style składa się z doświadczonych pole dancer’ek, które są instruktorkami, zawodniczkami i kursantkami połączonymi miłością do pole dance. Ale uwaga, informacja, która zszokuje większość z Was! Nie od zawsze miałyśmy plecy jak lotnisko, nadszpagaty, brak kręgosłupa oraz 45 cm w bicepsie. 🙂 Też kiedyś musiałyśmy zacząć i również miałyśmy obawy, więc rozumiemy Was jak nikt inny. Siła, rozciągnięcie i umiejętności, które teraz widać, nie towarzyszyły nam od początku. Z dumą możemy przyznać, że jest to efekt wielu godzin spędzonych na sali. Jednocześnie chcemy Wam przekazać jedno prosto i sympatyczne „chcieć to móc”.

Postanowiłyśmy zebrać najbardziej powszednie mity i je obalić, aby wygnać hen daleko Wasze strachy, niepewności i ograniczenia, które są tylko w Waszych pięknych główkach. Nie przeciągając, zapraszamy do lektury!

1. SILNE RĘCE.

Pole dance możesz uprawiać nawet jeśli wcześniej nie miałaś/eś do czynienia z żadną aktywnością fizyczną. Ręce wzmacniają się z czasem. Nikt nie urodził się z silnymi rękami! Dlatego nie przejmuj się, jeżeli jesteś drobnej budowy ciała i Twoje ręce są słabiutkie.

~Kaja Jabłonowska

Na wszystko przyjdzie czas. Wypracowanie siły to proces, który nie dzieje się natychmiastowo, musimy uzbroić się w lekką cierpliwość. Ale! Nim się obejrzysz, figury, które spędzały Ci sen z powiek staną się bułką z masłem a ich miejsce zastąpią rzeczy, o których nawet bałaś/eś się kiedyś myśleć.

2. MASA CIAŁA, CHODZENIE NA SIŁOWNIE.

Ten sport jest przeznaczony dla wszystkich osób, niezależnie od sylwetki. Pole dance angażuje do pracy praktycznie wszystkie mięśnie. W trakcie treningu pracują: mięśnie nadgarstków, ramion, pleców, brzucha, łydek, ud i pośladków. Wykonując nową figurę za każdym razem aktywujemy inne mięśnie. Dzięki temu możesz wymodelować swoje całe ciało, poprawić jego elastyczność, wytrzymałość oraz udoskonalić koordynację ruchową. Warto również wspomnieć, że zajęcia pole dance składają się z ćwiczeń siłowych (ćwiczenia z własną masą ciała), ćwiczeń cardio oraz izometrycznych. W trakcie takiego treningu spalasz bardzo dużo kalorii, pobudzasz swoją przemianę materii, co finalnie przyczynia się do zgubienia zbędnych kilogramów w krótkim czasie. Dodatkowo w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą na pewno osiągniesz wymarzoną sylwetkę. Każdy, kto liczy na szybkie rezultaty ćwiczeń, powinien wybrać zajęcia pole dance.

~Magdalena Torba

3. SZPAGAT.

Żeby trenować pole dance muszę mieć szpagat – błąd! Szpagat przydaje się przy różnych figurach, ale nie jest niezbędny. Istnieje wiele ciekawych wariacji figur lub piękne przejścia i choreografie bez szpagatu. Oczywiście warto włączyć treningi stretching’u do planu treningowego, lecz na początku przygody nie jest on wymagany.

~Klaudia Gajewska

To prawda, na wszystko przyjdzie czas. Wraz ze wzrostem umiejętności i zajawką na pole dance sama stwierdzisz czy potrzebujesz urozmaicić swoje treningi o dodatkowe czynniki czy pozostaniesz przy rekreacyjnym trenowaniu „just for fun”. Dobry instruktor zawsze dobierze odpowiedni program treningowy dostosowany do Twoich potrzeb, umiejętności i zdrowia. 

4.WIEK.

Sama zaczęłam trenować pole dance będąc 30+, ale znam tez dużo osób rozpoczynających przygodę z pole dance w dużo starszym wieku. Moje motto- młodsza nie będziesz,  człowiek żałuje nie tego co zrobił, a tego czego w życiu nie zrobił. 

~Agata Ossowska-Tursa

Świetne motto! Organizm i ciało wraz z wiekiem starzeją się, tak jesteśmy biologicznie zaprogramowani, ale to żadna przeszkoda! Nie musisz robić nic, co sprawia Ci dyskomfort bądź do czego są przeciwwskazania zdrowotne.

5. POLE DANCE TYLKO DLA KOBIET.

Oczywiście, że nie! Chociaż biorąc pod uwagę zainteresowanie tym sportem, faktycznie przeważają kobiety. Grupą docelową treningów są obie płcie. W praktyce okazuje się, że wielu mężczyzn jest profesjonalistami w tej dziedzinie. Nierzadko to właśnie oni prowadzą zajęcia z zakresu pole dance.

~Arleta Paszkiewicz

Jesteś mężczyzną i myślisz, że to dostateczny powód, aby nie spróbować pole dance? Nic bardziej mylnego! Poszukaj szkoły w swojej okolicy i nawet jeśli będziesz tak zwanym „rodzynkiem” w grupie to nic w tym złego. Niejeden chciałby być na Twoim miejscu, otoczony grupą pięknych i zdolnych kobiet.

To jak, uwierzysz Nam na słowo, że warto spróbować?

W końcu dopóki nie poznasz pole dance na własnej skórze to się nie dowiesz jaki wspaniały jest! Dlatego nie ma z czym zwlekać. 

Uwaga, ostrzegamy! Pole dance skrada serca i istnieje duże ryzyko, że zakochasz się w tym sporcie do granic możliwości!